Výjimečný příběh za Obalem roku 2019 – šumivá vína Hubert (2. část)

první části případové studie o obalech šumivých vín Hubert jsme představili příběh, který stojí za vznikem prémiových obalů Hubert a Paulina. V tomto díle se podíváme blíže na zušlechtění, která z těchto obalů dělají skutečně zajímavé kousky, které ne náhodou získaly ocenění Obal roku 2019.

 

Na obalu najdeme celkem pět druhů zušlechtění, na kterých jsme intenzivně spolu se společností Hubert pracovali a která jsme zavedli do finálního návrhu tak, aby splňovala očekávání klienta z hlediska nákladů i designu.

Lesklý UV lak

Zářivý efekt písma na obalu.

UV lak dokáže vytvořit kontrast, aniž by musel na obal přinést další barvu. Jde o bezbarvý efekt s vysokým leskem, je odolný proti poškrábání a hodí se jak pro texty, tak pro grafické vzory.

Slepotisková ražba

Hmatatelné vytlačení písma na boku obalu

Jde o mechanické vytlačení materiálu z plochy do prostoru, díky čemuž vzniká 3D efekt. Na obalech Hubert je použita v kombinaci se studenou ražbou, což vytváří plastický efekt. Na jiných obalech, kde není další barva, naopak vytváří zajímavou hru světla a stínu.

Opět se hodí pro texty, stejně jako pro žilkování listů, erby, loga a pečeti.

Stejnou technologií se vytváří také Braillovo písmo.

Drip-off matný efekt

Matný dojem s hrbolkovitým profilem

Funguje nanesením matného laku na efektovou drip-off plochu, která vzniká reakcí offsetového a UV laku. Plocha bude lesklejší, na ni se pak nanáší matný lak.

Výhodou je, že je odolnější proti poškrábání a nezůstávají na něm otisky prstů.

Studená ražba

Lesklé plochy na obalu

Jde o metodu zušlechtění nanesením metalické fólie v tiskovém stroji s možností jejího přetisku barvami, čímž se získá požadovaná barevnost.

Vhodná pro loga, nápisy, pečeti, erby nebo větší plochy, kde je možné využít barevný přechod.

Ofsetový potisk rubové strany N-vlny

Vnitřní potisk

Běžný ofsetový funguje na principu tlaku a nelze ho použít na vlnitou lepenku, která se pod vysokým tlakem může zbortit, a ztratit tak svůj vlnkovitý profil.

Protože je tento obal z kašírované lepenky, což je spojení vlnité a hladké lepenky, použili jsme zde tzv. kiss metodu ofsetového potisku (v překladu polibek). Kašírovaná lepenka s malým průměrem se potiskne nízkým tlakem.

Díky tomu jsme docílili líbivého potisku z vnitřní strany, který dodává obalu prémiový nádech a prvek překvapení.

 

Jak se vám tento obal líbil? Zajímalo by vás více takových příběhů, nebo sami máte produkt, pro který chcete vymyslet nový obal? Pak nám určitě napište zprávu do kontaktního formuláře.

Čeština