Přinášíme postřehy z naší návštěvy dubnového Milano Design Week

Ve velikonočním týdnu jsme se vydali za inspirací na největší svátek designu na světě, Milano Design Week. Od 8. do 14. dubna se zde sešli designéři z celého světa, aby návštěvníkům ukázali své nejzajímavější projekty. 

Italské Miláno je už tradičním hostitelem několika veletrhů, které všechny probíhají v rámci jednoho týdne věnovaného designu. V průběhu tohoto týdne se po celém městě konají výstavy, přednášky a konference, kde si své nápady vyměňují jak velké nadnárodní společnosti, tak nadšení jedinci, kteří tvoří svá díla doma v garáži.

 

Hlavními centry jsou tu výstaviště, historická čtvrť Brera nebo Zona Tortona. Kromě těchto větších lokalit je ale po celém městě rozesetý takový počet malých výstav, že je téměř nemožné vidět všechny.

Mezi největší patřily výstavy nábytku, bytových doplňků a osvícení. Většina exponátů je interaktivních, k tomu jsou všude spousty informačních letáků, které více či méně inovativní cestou návštěvníkům podávají více informací.

 

Kromě domácností byly k vidění i návrhy moderních kanceláří a relaxačních zón. Nedaleko od nich člověk narazil i na nové technologie, kde bylo možné si vyzkoušet třeba virtuální realitu, nebo velká světla, kam návštěvníci mohli dát hlavu a ponořit se do zážitku připraveného designéry. Mimochodem, pamatujete, jak s podobným návrhem pracovali naši taiwanští stážisti?

 

Přímo před velikonočními svátky jsme se takto procházeli po Milánu a nasávali atmosféru, do které bylo ponořené celé město, což šlo vidět i na návštěvnících, kteří se sjeli z celého světa. Mezinárodní vliv zajímavě reprezentovaly právě projekty, které se různily – od jednoduchých kreslených návrhů až po ukázku psích robotů s autonomní schopností se učit od lidí.

Mezi příjemné zpestření patří občerstvení, které je součástí výstav: zavzpomínali jsme u kávy na Coffee Mania, pozorovali dekorace v bistrech spojené s designovým týdnem a hlavně, načerpali jsme nové nápady, jak do budoucna zakomponovat svěží myšlenky do našich obalů.

 

Čeština