Pět úchvatných způsobů využití fólií v tisku

Ražba fólií je dostupná a přitom velice efektní povrchová úprava, která hravě dodá nádech luxusu a elegance jakémukoli obalovému řešení, přání, pozvánce a dalším druhům papírového zboží.

Způsobů, jak lze fólie coby povrchovou úpravu využít, je celá řada. My jsme si pro vás připravili alespoň pět tipů, jak byste mohli fólie do tisku zakomponovat a dodat tak svým projektům na výjimečnosti.

 

1) Zvýrazněte fóliemi text

 

Chcete-li podtrhnout nějaké sdělení, zkuste jej místo obyčejného tisku vyrazit fólií. Jednoduše tak pozvednete svůj grafický design na novou úroveň, a jelikož se jedná pouze o text, obejdete se bez navrhování složitých obrazců a ani nebudete muset pečlivě vyvažovat prvky vyražené fólií s ostatními součástmi grafiky. Písmo vyvedené metalickou fólií působí elegantně a navíc svými jemnými odlesky k vašemu produktu přitáhne pozornost

 

2) Použijte fólie pro ilustrace

 

Texty vyvedené fólií jsou jedna věc, ale pokud chcete něco skutečně působivého, zkuste použít fólii pro ztvárnění ilustrací. Použití metalických fólií v ilustracích je obzvlášť efektní u grafických designů s velkým množstvím textu. Písmo může být v těchto případech ponecháno prostší a méně výrazné, jelikož doprovodná ilustrace spotřebitele upoutá a okouzlí již sama o sobě.

 

Při navrhování či výběru ilustrace, kterou budete chtít nechat vyrazit fólií, však budete muset zvážit, jak tento prvek zapadne do celkového konceptu a jak bude vypadat v kombinaci s ostatními složkami vizuálu. Pokud máte rádi kontrast, pak by se vám mohla líbit výrazná světlejší blyštivá metalická fólie na tmavém pozadí. Prvky vyražené nebo vylepené fólií ovšem mohou být i jen drobné, protože navíc ozvláštňují povrchovou strukturu a produkt obohacují o další hmatový vjem. Na obrázku je vidět, jak efektně mohou působit i jednoduché tvary. V období Vánoc se nabízí použití fólií například pro třpytivé hvězdy na noční zimní obloze nebo ozdoby na vánočním stromečku.

 

3) Rozzařte linky

 

Ražba fóliemi je obzvlášť vhodná pro jednoduché až minimální linky, které dokáže skvěle zvýraznit. Ohromně sluší i složitějším geometrickým tvarům a vzorům, u nichž metalické fólie podtrhují jejich moderní vzhled. Na pozvánku na vánoční večírek byste mohli zvolit například zářivé různobarevné geometrické tvary a na vánoční obalové řešení pro klienta zase decentnější grafický design využívající zlaté a stříbrné linky.

 

Navíc se ani nemusíte omezovat jen na moderní vzory a ostře řezané úhly. Metalické fólie se náramně hodí například i k prvkům pojatým ve stylu Art Deco, který byl typický pro 20. léta 20. století, jelikož dokonale zachycují okouzlení luxusem a požitkářství, jež byly pro tento styl a dobu typické.

 

4) Nechte vyniknout detaily

 

U složitějších grafických designů nebo potisků s velkým množstvím grafických prvků a malým množstvím textu lze metalické fólie použít k okouzlujícímu zvýraznění dílčích částí, které grafiku oživí a okamžitě k ní strhnou pozornost. Navíc se nemusíte omezit pouze na jednu barvu. Na obrázku se o tom můžete přesvědčit na příkladu přání, u nichž výtvarnice Sanna Annukka použila metalické fólie více barev, kterými své grafické práce doslova rozzářila a obohatila je o další vizuální úroveň. A když už budou ty Vánoce – zvýraznění dílčích prvků metalickým fóliemi by mohlo nádherně oživit i rozličné vánoční motivy se třemi králi či anděly.

 

5) Dejte slovo prázdnému prostoru

 

Pokud byste aplikaci fólií chtěli pojmout ve velkém, můžete předchozí tip doslova postavit na hlavu a grafiku zpracovat jako prázdný prostor. Tuto metodu lze s dobrým výsledkem použít zpravidla pouze u minimalistických grafik. Pokud se však grafický design důkladně promyslí a zvolí se pro něj vhodné prvky, může kombinace velké plochy pokryté fólií s jednodušší grafikou ztvárněnou pomocí negativního prostoru vypadat úžasně.

Ať se již rozhodnete pro jakoukoli techniku, metalická fólie vašemu vánočně laděnému produktu nebo obalu dodá na výjimečnosti a umožní vám se atraktivním způsobem odlišit od konkurence. Grafický design s vhodně aplikovanou fólií zaručeně upoutá spotřebitele, přiměje je vzít si váš produkt do ruky a zblízka se jím pokochat, a i kdyby se jej nakonec nerozhodli koupit, zanechá v nich dojem, na který hned tak nezapomenou.

Pokud i vás zaujaly možnosti, které existují pro využití fólie v obalovém designu, napište nám přes kontaktní formulář a nechte si navrhnout jedinečný obal pro váš produkt.

Zdroj: www.creativebloq.com

 

Čeština