S použitou krabicí zasadíte les – projekt živé krabice Life Box

Life Box je na první pohled běžná kartonová krabice z vlnité lepenky, která nevyniká výrazným designem ani potiskem. Co ji ale odlišuje je, její vnitřní struktura, do které je vsazeno zhruba 100 semen stromů a hub podporujících růst. Po zasazení tak z jedné krabice může potenciálně vyrůst celý nový les.

 

Deforestace a zatěžování životního prostředí neekologickými obaly jsou významné důvody, kvůli kterým by společnost měla přicházet s novými řešeními. Může jít o nové materiály, inovace e-commerce obalů a k tomu podporu výsadby nových stromů.

Projekt Life Box používá vlnitou lepenku, aby do ní vsadil semínka stromů a dalších rostlin, v každé krabici se tak skrývá základ celého nového ekosystému.

Výroba počítá s přizpůsobitelností velikosti krabic, přitom jejich váha nemá být nijak významně jíná oproti běžným kartonovým obalům.

Jediné, co tedy potřebujete, je krabici po použití roztrhat na kousky, přidat do půdy, zalít vodou a dodat jí světlo. Už do několika týdnů se pak údajně můžete těšit na růst prvních malých stromků.

Odvrácená strana projektu je to, že zatím není připraven pro masovou výrobu, je schválen pouze ministerstvy zemědělství USA a Kanady, a že se cena takové krabice pohybuje od 30 do 50 amerických dolarů.

Do budoucna jde ovšem o zajímavý koncept, který může inspirovat papírenské společnosti v dalších inovacích kartonových obalů.

 

Zdroj: trendhunter.com

Čeština