Bag in box pro vína od španělského klubu Viajes de un Catador

Studio Nutcreatives navrhlo obal bag in box pro vinný klub Viajes de un Catador („Degustátorovy toulky“), který shromažďuje neobvyklá vína z celého Španělska. Klub nabízí osm různých vín: Víno roku, Netradiční víno, Klasické bílé a Klasické červené, Moderní bílé a Moderní červení, Šumivé víno a konečně Víno v bag in boxu.

 

Při navrhování obalu pro poslední jmenovanou kategorii vycházeli návrháři v Nutcreatives z popisu jeho výrobců, kteří jej charakterizovali jako přímé a přátelské, lehce pitelné, všestranné a robustní, jako víno s hodnotami, které je ideální k tapas nebo na večírek pod otevřeným nebem, jako červené, se kterým je zábava a ke kterému je stejná radost přivonět jako jej popíjet.

V Nutcreatives, inspirováni veselou povahou vína a jeho předurčením pro neformální události (vzhledem k prodeji ve formátu bag in box), se rozhodli zdůraznit jeho hravý aspekt, přenosnost a prezentaci a zaměřili se na vývoj co možná nejfunkčnějšího a nejinovativnějšího obalu. Studio do návrhu zakomponovalo i možnost druhotného použití coby stavebnice z šestihranných dílů, na něž lze lepenkový obal rozstříhat.

Designéři Nutcreatives chtěli vytvořit skutečně vyvážený obal, který by vyčníval z davu avšak ne na úkor funkčnosti. Zároveň mělo být jejich řešení co nejekologičtější, což znamenalo vyhnout se použití plastových pytlíků a maximálně prodloužit dobu životnosti lepenkového obalu.

Koupí tohoto vína spotřebitelé navíc podporují vinařství, jež zaměstnává mentálně zaostalé pracovníky, kteří mají na starosti odesílání zboží a manipulaci s produkty ve skladu. Jedná se tak o společensky odpovědný výrobek. Viajes de un Catador dává otevřeně a jasně najevo své odhodlání podporovat takto znevýhodněné pracovníky všude, kde bude moci, jakož i pomáhat s jinými projekty bojujícími proti sociální exkluzi a poskytovat pomoc lidem a vinařům usilujícím o oživení vinic v náročných oblastech.

Viajes de un Catador je velmi netradiční vinný klub. Byl založen s cílem propagovat pouze vína, která si skutečně zaslouží pozornost. Dá se snad charakterizovat jako potulný nebo průzkumnický, jelikož vyhledává vína v každém koutě Španělska a sdružuje je do jakési jedinečné objevitelské sbírky. Tato originální značka nabízí osm vín rozřazených do vlastních kategorií (Víno roku, Netradiční víno, Klasické bílé a Klasické červené, Moderní bílé a Moderní červení, Šumivé víno a Víno v bag in boxu), jež nakupujícím usnadňují výběr na dnešním zahlceném trhu, který spotřebitele nezřídka přiměje k volbě určité značky z pouhé setrvačnosti. Značka Viajes de un Catador vznikla s úmyslem zajistit skvělým vínům viditelnost a možnost prorazit na trhu za přijatelnou cenu. Jedná se o vína skutečně kvalitní, kterým se však nepodařilo obstarat si distributora, získat přístup k prodejním kanálům nebo najít vhodnou značku a etiketu, jež by patřičně vyjadřovaly jejich kvality.

Návrh etikety pro Viajes de un Catador byl inspirován objevitelským duchem značky. Ilustrace na etiketě zobrazují rozličné věci, rostliny, zvířata a lidi charakteristické pro oblasti, z nichž jednotlivá vybraná vína pochází. Všichni máme rádi, když víme, odkud naše výrobky pochází a co by vykreslilo místo lépe, než jeho obyvatelé a prostředí.

 

Čím je obal jedinečný?

Studio Nutcreatives se chtělo vyhnout obyčejnému hranatému tvaru, tolik typickému pro bag in boxy, a vyvinulo proto radikálně odlišné pojetí, jehož trojúhelníková struktura umožňuje vytvořit nepřeberně různých tvarů. Obal je také opatřen držadlem, díky němuž se snadno a pohodlně drží, přenáší nebo se může i zavěsit a na nákup vína tak není třeba s sebou zbytečně nosit tašku.

Od působivého vizuálu si studio rovněž slibuje, že pomůže nabourat předsudky spotřebitelů vůči tomuto druhu obalu, o němž převládá přesvědčení, že nemůže obsahovat skutečně kvalitní vína.

Zdroj: packagingofthewrold.com

 

Zajímá vás více o systému bag in box? Najdete ho také v nabídce Model Pack Shop – bag in box.

Čeština